Bambus – ekologiczny materiał budowlany

Bambus to wzbudzający coraz większe zainteresowanie materiał używany do wykończenia i aranżacji wnętrz. Szybko rosnący i pochłaniający dużo CO2 stanowi alternatywę dla drewna lasów tropikalnych. Ten niezwykły drzewo-krzak właściwościami przypomina nowoczesne materiały budowlane. Wyjątkowy stabilny, lekki, elastyczny i zadziwiająco twardy (twardszy aniżeli drewno bukowe i dębowe) produkt używany jest głównie do produkcji parkietu.

Naturalny materiał przyszłości – bambus

Szybki wzrost i wyjątkowe właściwości bambusa sprawiają, iż materiał ten zyskuje na popularności. Ten ekologiczny i trwały produkt przyszłości może stanowić alternatywę dla wyrobów z drewna. Szybki wzrost i dobre parametry wytrzymałościowe zachęcają producentów mebli, żaluzji, i sprzętów gospodarstwa domowego do sięgania po to niezwykłe tworzywo. Drzewa, krzewy oraz trawy z rozgałęzionym, zdrewniałym pniem to budulec, który używany jest do wyrobu konstrukcji budowlanych, sprzętów sportowych, walizek, bibelotów oraz parkietu. Tropikalne i subtropikalne obszary wzdłuż równika to miejsca, w których możemy spotkać ten niezwykły twór natury.

Bambus uprawiany i wykorzystywany jest w Chinach od tysiącleci. Prowincje: Fujian, Jiangxi, Hunan i Zhejiang to miejsca, w których rośnie około 80% chińskich lasów bambusowych. W Polsce bambus kojarzony jest głównie z parkietami, żaluzjami i meblami ogrodowymi – jednak możliwości tego ekologicznego materiału są dużo większe. Mocny, twardy, a jednocześnie elastyczny i lekki bambus z powodzeniem może zastąpić drzewo, które potrzebuje znacznie więcej czasu, aby uzyskać odpowiedni wzrost. Z dobrym skutkiem może być wykorzystywany zarówno w budownictwie drewnianym, jako element wewnętrzny budynku, jak i w przemyśle meblarskim. Wyjątkowe właściwości i niezwykła struktura tego materiału sprawiają, iż bambus może stanowić alternatywę dla innych egzotycznych gatunków drzewa, które chętnie wykorzystujemy do wykańczania naszych wnętrz. Przyjazny dla środowiska i konkurencyjny cenowo bambus to doskonały materiał dla osób, które cenią sobie naturalne piękno i ekologiczne naturalne materiały.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *