Zrób to sam

Wraz z rozwojem gospodarczym, nasze domy i mieszkania przestały być jedyne pomieszczeniami do życia, jak to było w czasach poprzedniego stroju. Wówczas było to zrozumiałe, w końcu były to czasy niedoboru. Każdy cieszył się z najmniejszego drobiazgu który mógł nabyć. Długo wyczekiwane meblościanki, cieszyły całe lata. Do dzisiaj przy okazji remontów lub wymiany mebli, niektórzy pozbywając się ich, robią to z łezką w oku. Na szczęście te czasy mamy za sobą i dziś w dziesiątkach sklepów, marketów i salonów, możemy nabyć co tylko dusza zapragnie. Jedynie wielkość naszych portfeli dzieli nas od spełnienia marzeń i fantazji. W konsekwencji dzisiaj nasze domy to po części dzieła sztuki. Płytki, drewno, metal, kamień, wybór mnogich materiałów, faktur, kolorów, kształtów, powoduje zawrót głowy. Dziś z tego można zrobić wnętrza które powodują opad szczęki i zazdrość gości, którzy po powrocie do domu zaczynają kapitalny remont. Internet kipi od blogów i zdjęć luksusowych wnętrz. Wielu z nas traktuje mieszkania jak luksusowy samochód. Ale zawsze to co oryginalne, to czego nie możemy kupić w markecie, stanowi wisienkę na torcie. Nie wszyscy zdają sobie sprawę że można takie rzeczy wykonać samemu. Nie zawsze trzeba mieć duszę artysty. Czasem wystarczy trochę sprzętu dla majsterkowicza i umiejętności czysto rzemieślnicze, by zachwycić siebie i spowodować u innych myśl „kurczę, przecież to takie proste i genialne”.

Doskonałym materiałem a zarazem takim które wkomponuje się w każde wnętrze, jest drewno. I nie mam na myśli boazerii czy skrzypiących drewnianych podług w starym stylu ale oryginalny stolik kawy z pnia złamanego drzewa. Jego wykonanie nie jest trudne. Wystarczy odwiedzić leśniczych i poprosić o sprzedaż poprzecznego plasterka z pnia drzewa, które wycinają w lesie. Nie musi być gruby, wystarczy 10 cm. Należy zdjąć z niego kore i oczyścić go papierem ściernym tak by powierzchnia była gładka. Następnie znaleźć nóżki. Te mogą być drewniane, np. z starego krzesła lub metalowe. Możemy też nabyć takie w internetowych sklepach. Pień powinien odstać w suchym i stosunkowo przewiewnym pomieszczeniu, nawet rok, aby odparowała z niego woda, w przeciwnym wypadku popęka. Po tym czasie, jeżeli nasz pień ma pęknięcia, należy je uzupełnić szpachla do drewna i po przeczyszczeniu papierem ściernym, zabezpieczyć lakierobejcą o dowolnym kolorze, lub pokostem lnianym. Możemy też polakierować go lakierem, jeżeli oczekujemy połyskującego efektu. Następnie przykręcamy nóżki od spodu i gotowe ! Nasz nowy, oryginalny stolik kawowy może zachwycać. Jego wielkość i wygląd, zależy od wielkość drzewa i gatunku. Można zrobić malutki, lub bardzo duży. Ale z pewnością zrobi ogromne wrażenie i doda blasku wnętrzu. Drewno jest cudownym materiałem, który często jest niemal gotowy do użytku, wystarczy go tylko zaimpregnować. Przykładem jest stara deska z szopki, może być oryginalną półka łazienkową. Pełna uszkodzeń, przebarwień, dziurek po kornikach. Wystarczy delikatne przeczyścić papierem ściernym, by nie miała ostrych krawędzi i zaimpregnować, by nie chłonęła wilgoci. Można ja przykręcić do ściany lub wstawić zamiast szklanej półki przy lustrze. Efekt z pewnością zachwyci. Kawałek drewna z morskiej plaży może nie tylko przypominać o beztroskich wakacjach ale też być genialnym stojakiem na telefon czy tablet. Połączenie nowoczesnych technologii z martwa naturą? Dlaczego nie? Sporą gałązkę, blada od morskiej wody i soli o kształcie który sprawia że stabilnie stoi. Należy w niej wyciąć otwór o szerokości naszego telefonu czy tabletu i głębokości około 2-3 cm. Od spodu na wylot można zrobić przewiert, przez który można przełożyć ładowarkę. Tak ustawione urządzenie na szafce czy regale, będą podziwiać wszyscy.

Oczywiście to tylko propozycje, bo z drewna można zrobić niemal wszystko. Ograniczeni jesteśmy jedynie materiałem i wyobraźnią. Ale tak zrobione rzeczy będą cieszyć oko a świadomość że wykonane są własnoręczne, doda im tylko blasku. To co można kupić, nie da tyle satysfakcji co rzeczy zrobione przez nas samych. Te elementy dekoracyjno-użytkowe będą stanowić perełki w naszym domu, których nikt nie kupi w markecie, a to właśnie tym się rożni posiadanie czegoś oryginalnego, że nie może tego mieć każdy. Jeśli jednak ktoś zechce takie zrobić, to nigdy nie trafią się dwie identyczne rzeczy. Zachęcam do podejmowania prób. To świetna zabawa dla całej rodziny i wypełnienie wolnego czasu w nudne i chłodne zimowe dni ale i letnie popołudnia.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *