Na co zwracać uwagę przy wyborze drzwi?

Wybierając drzwi do mieszkania warto poświęcić im więcej uwagi, ponieważ spełniają ważną funkcję. Z jednej strony warto, żeby były praktyczne, ponieważ będą nam służyły codziennie, co może zarówno ułatwić, jak i utrudnić zwykłe funkcjonowanie. Z drugiej strony warto, żeby dobrze pasowały do wystroju mieszkania, co podkreśli jego charakter i będzie stanowiło swego rodzaju uzupełninie całości. Osobną kwestią są drzwi wejściowe, które jeszcze dodatkowo pełnią funkcję ochronną.

Elementy ważne przy wyborze drzwi.

Żeby w ogóle zacząć poszukiwania drzwi należy wiedzieć jakie powinny mieć wymiary. Jeśli mamy je już obmierzone z każdej strony trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie na którą stronę powinny się otwierać. Przed podjęciem tej decyzji należy dokładnie prześledzić układ mieszkania. Najlepiej i najwygodniej jeśli drzwi otwierają się na pustą ścianę. Kolejna zasada, której warto przestrzegać, to otwarte drzwi nie powinny zasłaniać włączników światła, a drzwi położone w swoim sąsiedztwie nie mogą się zderzać przy jednoczesnym otwieraniu, zostają wtedy zaburzone tzw. ciągi komunikacyjne, drzwi szybko się niszczą i ich użytkowanie jest bardzo niepraktyczne i uciążliwe dla domowników. Z tego powodu mieszkanie traci na funkcjonalności. Kolejna rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest budowa drzwi, a konkretnie z jakich elementów się składają, jaki materiał został wykorzystany do ich wykonania, czy są stabilne, wytrzymałe, wystarczająco dźwiękoszczelne. Wszystkie te elementy zapewniają komfort użytkowania drzwi i ich funkcjonalność. Warto wziąć pod uwagę, że szklane drzwi z powrotem wróciły do łask. Szczególnie korzystnie prezentują się w małych pomieszczeniach, gdzie optycznie zwiększają przestrzeń i powodują, że światło dostaje się znacznie lepiej. Oczywiście ważnym elementem jest również framuga, ponieważ to w nią wmontowane jest skrzydło drzwiowe. Trzeba pamiętać, że framugę i skrzydło drzwiowe kupuje się osobno, więc wcześniejsze dopasowanie tych dwóch elementów na pewno zaoszczędzi nam kłopotów przed montażem. Jeśli chodzi o framugi mamy do wyboru przylgowe i bezprzylgowe. Te pierwsze są rozwiązaniem klasycznym, natomiast w drugim przypadku drzwi zamknięte i framuga tworzą jedną płaszczyznę po stronie otwierania drzwi, dlatego doskonale sprawdza się w minimalistycznych i nowoczesnych wnętrzach.  W przypadku drzwi do łazienki pamiętajmy o tym jaką mamy wentylację, co wpłynie na wykończenie drzwi, dzięki czemu będą trwalsze. Jeśli mamy już większość nie można zapominać o szczegółach jakimi są zawiasy i klamki. Teoretycznie są to drobiazgi, ale niezmiennie ważne, ponieważ mogą podkreślić charakter mieszkania, a jak wiemy diabeł mieszka w szczegółach. Obecnie modne stały się zawiasy dopasowane do klamki, ale jest też opcja niewidoczna, wybierana najczęściej w mieszkaniach minimalistycznych i nowoczesnych. Jeśli chodzi o klamki należy je dobrać do ogólnego stylu drzwi i jak wcześniej zostało powiedziane do zawiasów. Te drobiazgi pozwolą na dopełnienie całości, dzięki czemu zostanie zachowana ogólna koncepcja i wszystko będzie spójne. Jeśli wydaje nam się, że mamy już wszystko warto poszukać drzwi, które mają jak najdłuższą gwarancję. Ważne, żeby dotyczyła wszystkich elementów. To dodatkowe zabezpieczenie na wypadek, gdyby okazało się, że drzwi w jakimś stopniu nie spełniają naszych oczekiwać i zaczynają się psuć wcześniej niż się można było tego spodziewać.

Podsumowanie.          Wybór drzwi do mieszkania lub domu to kolejny element, który mamy na liście do stworzenia pięknej i komfortowej przestrzeni. Ważne, żeby poświęcić temu znaczną część uwagi, ponieważ jest to po pierwsze droga inwestycja, a poza tym dobrze, żeby drzwi działały bezawaryjnie jak najdłuższy czas i były dopełnieniem wnętrza.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *